Tutaj jesteś

Data ważności kosmetyków – jak odczytywać?

18 lipca, 2019 Uroda


Kosmetyki to bardzo rozległy temat. Do pielęgnacji, do makijażu, do włosów, do ciała… Można się w tym wszystkim pogubić. Często kupując kosmetyki nie myślimy o tym, jak szybko je zużyjemy i na ile nam starczą. Wiele produktów zużywamy na bieżąco, a do niektórych wracamy po długiej rozłące. A data ważności kosmetyków? Warto zapoznać się z przydatnymi informacjami w tym temacie.

Gdzie szukać daty ważności kosmetyków?

Istnieje kilka różnych oznakowań różnych kosmetyków. Różne symbole umieszcza się na produktach w zależności od ich rodzaju. Inaczej więc będzie wyglądała data ważności kosmetyków na szmince, a inaczej na balsamie. Możemy również spotkać się z klasycznym oznakowaniem, jak każdego innego produktu, na przykład spożywczego. Data może być umieszczone na zakrętce, zgrzewce lub kartoniku, w którym znajduje się krem. Jeśli mamy do czynienia z kosmetykami, które są zamknięte i należy je specjalnie przechowywać, to zauważymy podwójną datę. Jedna dotyczy przydatności zamkniętego, nieotwieranego nigdy produktu. Druga stanowi datę przydatności po otwarciu.

Symbole i oznaczenia daty ważności na kosmetykach

Warto zapoznać się z ustalonymi ogólnoświatowo skrótami oznaczającymi daty ważności kosmetyków. Są to podstawowe symbole, oznaczenia i napisy, które w łatwy sposób przybliżają nam wiedzę o przydatności produktów. Przede wszystkim najbardziej popularny i znany skrót to „EXP.”. Pochodzi od angielskiego słowa „expiration”, w dosłownym tłumaczeniu „wygaśnięcie”. Odnosi się on właśnie to „wygaśnięcia” przydatności produktu. Oznacza tylko datę ważności zamkniętego produktu.
Jeśli produkt ma datę ważności powyżej 30 miesięcy, to musi posiadać również datę ważności po otwarciu. Reguła ta nie dotyczy kosmetyków hermetycznie zamkniętych, aerozoli, perfum, substancji stabilnych chemicznie. W innych przypadkach na opakowaniu znajdziemy symbol uchylonego słoiczka z liczbą. Jest to oznakowanie PAO – Period of Time After Opening – Czas po otwarciu. Oznacza to przydatność produktu po otwarciu. Liczba na słoiczku oznacza okres, w trakcie którego możemy używać kosmetyku. Może to być 6M (6 miesięcy), 12M lub 1Y (year – rok). Są to jedyne oznaczenia przydatności otwartego produktu.

Czy można używać kosmetyków po dacie ważności?

Data ważności często jest ustalana przez restrykcyjne dyrektywy unijne. Jeśli jednak mamy do czynienia z cieniami do oczu lub innymi suchymi produktami, możemy sprawdzić, czy aby nie są dalej zdatne do użytku. Jednak radzimy uważać. Jeśli pojawi się uczulenie bądź inne niepokojące objawy, należy zaprzestać używania kosmetyku i go wyrzucić. Nie można również stosować przeterminowanych produktów na klientach lub ich sprzedawać. Jednak, jeśli kosmetyki kolorowe nie sprawiają nam żadnego kłopotu, nie warto ich marnować. Często trudno zużyć całą paletę cieni lub szminkę, kiedy mamy ich tyle do wyboru. Inaczej się to ma z kremami lub płynnymi kosmetykami, które mogą stracić na wartości. Czyli po prostu przestać działać.

Sweter rozpinany marki Lanieri Fashion

Redakcja e-Eurostyl

Redaktorzy E-eurostyl to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści dotyczące różnych dziedzin życia. Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych artykułów, które dostarczą Ci wartościowych informacji na temat zdrowia, urody, mody, zakupów oraz lifestyle’u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Odżywka do paznokci po hybrydzie