Zegarek to nieodłączny element stylizacji wielu mężczyzn. Również kobiety lubią go komponować z różnymi kreacjami. Jest to bardzo elegancki, klasyczny dodatek, który wciąż nie wychodzi z mody. Jednak przy zakupie zegarka często zastanawiamy się, jaki powinien on być? Sercem każdego z nich jest mechanizm. To on odpowiada za jego prace. Jaki więc są mechanizmy zegarków?
Mechanizm klasyczny, czyli mechaniczny
Jest to najbardziej tradycyjny i – jak sama nazwa wskazuje – klasyczny mechanizm, jaki możemy znaleźć w zegarkach. Należy go nakręcać ręcznie. Nie ma w tym żadnej filozofii, wystarczy za pomocą specjalnego, malutkiego pokrętła ustawić poprawną godzinę, a reszta dzieje się sama. Mechanizm zegarka działa w oparciu o sprężynę balansującą. Oddaje ona energię, która porusza zegarek. Za działanie zgodnie z czasem odpowiada oscylator.
To właśnie taki mechanizm najczęściej spotkamy w dostępnych powszechnie zegarkach. Jednak coraz więcej ludzi odchodzi od takich tradycyjnych działań na rzecz zegarków nowocześniejszych, czyli automatycznych.
Mechanizm automatyczny, czyli wszystko widać
Taki mechanizm automatyczny nakręca się przez ruch ręki. Jak to działa? Mechanizm opiera się na działaniu wirnika, który wygląda podobnie do wentylatora. Część wpada w ruch podczas ruchu ręki, co sprawia, że napędza mechanizm, nakręca go. Dodatkowym atutem, który przekonuje wielu ludzi do wyboru właśnie takiego rodzaju zegarka, jest jego widoczność. Możemy obserwować pracę całego mechanizmu. Nie musimy też martwić się o pracę baterii lub to za ile zegarek przestanie działać. Wystarczy tylko go regularnie nosić i używać. Nakręci się sam!
Oczywiście mamy jeszcze zegarki z wyświetlaczami cyfrowymi. Tutaj mechanizm musi być inny, niż automatyczny lub mechaniczny. Jest oparty na kwarcu. Nazwa pochodzi od kryształu umieszczonego w środku zegarka. Ma on możliwość oscylacji ponad 32 tysiące razy w ciągu jednej sekundy!
Mechanizm kwarcowy, czyli nowoczesność i dokładność
Mechanizm kwarcowy jest najdokładniejszym mechanizmem zegarka, jaki możemy dostać. Działa w oparciu o energię z akumulatora. Oczywiście raz na jakiś czas trzeba go wymieniać. Może mieć wyświetlacz cyfrowy, ale dostępne również są modele z wyświetlaczem analogowym, klasycznym. Mechanizmy zegarków oparte na działaniu akumulatora mogą mieć więcej niż jeden wyświetlacz. Co więcej, mogą łączyć w sobie jednocześnie ekran cyfrowy i tarczę analogową. Ciekawym gadżetem jest również występowanie głównej tarczy i na przykład trzech mniejszych. Na nic zegarek może wskazywać czas w innych miejscach na świecie. Bardzo ciekawa zaleta.
Zegarki oczywiście mogą mieć dużo więcej dodatkowych funkcji. Wodoodporność, data dzienna, podświetlenie, a nawet GPS. Każdy może wybrać taki zestaw funkcji, który najbardziej mu odpowiada. Oczywiście sam wygląd jest również możliwy do konkretnego dopasowania. Warto więc zapoznać się z różnymi ofertami sklepów i sprawdzić, jaki zegarek podoba nam się najbardziej i odpowiada naszym potrzebom.