Na rynku obuwniczym znajdziemy całe mnóstwo domowych kapci określanym mianem góralskich. Jak odróżnić te prawdzie od tanich, nietrwałych podróbek? Czym powinny charakteryzować się pantofle góralskie, by można było uznać je za oryginalne? Czy decydującym czynnikiem jest jedynie użyty do ich produkcji materiał? Może ważniejszym aspektem jest styl wykonania i finalna jakość produktu?
Pantofle z materiałów naturalnych
Jednym z podstawowych wyróżników oryginalnych pantofli góralskich są użyte do ich produkcji materiały. Powinny być nimi materiały naturalne, przede wszystkim dobrej jakości skóra oraz wełna. Oczywiście nawet w najlepszych modelach stosuje się obecnie podeszwy syntetyczne, które zapewniają dobrą izolację od podłoża, amortyzują i jednoczenie zapewniają duży komfort użytkowania, ale cholewy i wewnętrzne wykończenie kapci zawsze powinno być naturalne. Wysokiej klasy pantofle góralskie najczęściej wykonane są z miękkiej, oddychającej skóry owczej. Dzięki higroskopijnym właściwościom tego naturalnego materiału ryzyko nadmiernego pocenia się stóp jest zredukowane do minimum. Wewnętrzną wyściółką takich kapci jest naturalna owcza wełna, która zapewnia wysoki komfort cieplny oraz uczucie niebywałej, niezwykle przytulnej miękkości.
Styl wykonania i jego jakość
Cechą charakterystyczną góralskich pantofli jest dość specyficzny sposób wykonania nawiązujący do kultury polskich górali. To zwykle kapcie o pełnych cholewach wykończonych puszystym kożuszkiem i miękką owczą wełną, z płaskimi podeszwami i skórzanymi cholewami. Najczęściej wybieranym modelem takich kapci są pantofle sięgające kostki lub lekko zachodzące za kostkę, wykończone od zewnątrz miękkim futerkiem, a od środka przyjemną w dotyku ociepliną z owczej wełny. Oczywiście w sprzedaży znaleźć można również ich wersje wsuwane, z częściowymi cholewami. Jeśli zatem chcesz kupić prawdziwe oryginalne pantofle górskie, szukaj modeli inspirowanych polskim folklorem, uzupełnionych dekoracyjnym kożuszkiem, wyróżniających się dużą precyzją wykonania, wyprodukowanych z materiałów naturalnych, przede wszystkim ze skóry i owczej wełny.
Tym, co w pierwszej kolejności odróżnia porządne kapcie góralskie od tanich podrób, jest rodzaj zastosowanej do ich produkcji skóry. Najlepsze modele wykonane są z przyjemnych w dotyku, miękkich i oddychających skór owczych. Cechą wyróżniającą takich pantofli powinno być również przyjemne ciepło zapewniane przez wełnianą wyściółkę wewnętrzną oraz dość specyficzny wygląd inspirowany tradycją i ludowymi strojami rodem z Podhala.