Każda z nas wie, że miesiączka to nic przyjemnego. Jest to raczej dyskomfort, a nawet kilka dni wyjęte z życia. Może być naprawdę bolesna. Jednak jeśli nie pojawia się o ustalonej porze, zaczynamy się martwić. Istnieje naprawdę wiele przyczyn, które powodują brak miesiączki. Towarzyszy im jednak kilka innych objawów, więc z łatwością będziemy mogły rozpoznać, co tak naprawdę nam dolega.
Zaburzenia hormonalne – zespół policystycznych jajników
Najczęściej miesiączka przestaje występować, gdy w grę wchodzą problemy hormonalne. Doprowadzają do rozregulowania całej gospodarki, co kończy się dużymi zmianami w jej funkcjonowaniu. Najbardziej powszechnym i często spotykanym problemem jest zespół policystycznych jajników. Najczęściej warunkują go geny. Choroba objawia się zaburzeniami w produkcji estradiolu, a to nadwyżką testosteronu.
Organizm kobiety borykający się z problemami hormonalnymi może również mieć problem z regularną produkcją estrogenów. Jeśli jest zbyt mała, mogą wystąpić problemy z występowaniem miesiączki. Z kolei zbyt duża produkcja prolaktyny w organizmie również może mieć złe skutki. Dlatego warto regularnie badać poziom różnych hormonów, aby mieć pewność, że wszystko z nimi w porządku, a w razie czego móc podjąć działanie.
Antykoncepcja hormonalna – odstawienie pigułek lub innego środka
Brak miesiączki może wywołać również odstawienie stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Dochodzi wtedy do rozregulowania gospodarki i dużych zmian w organizmie. Zwykle jednak nie trzeba podejmować leczenia lub specjalnego działania, a zwyczajnie dać sobie czas. Organizm sam dostosuje się do nowej sytuacji. Może to potrwać nawet kilka miesięcy. Jeśli jednak martwimy się, czy na pewno wszystko jest w porządku, możemy zasięgnąć pomocy ginekologa oraz wykonać podstawowe badania hormonalne. Upewnimy się, czy brak miesiączki na pewno nie ma innego podłoża, niż odstawienie antykoncepcji.
Stres, dieta, ciąża – brak miesiączki
Stres wpływa na wiele czynników naszego życia. Powoduje osłabienie organizmu oraz doprowadza do dużych zmian w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Jeśli chodzi o kwestię miesiączki, to duży stres zwiększa produkcję prolaktyny. Jak wiemy, jej za wysoki poziom doprowadza do zaniku okresu.
Na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej ma wpływ również to co jemy. Odżywianie przyczynia się do wszystkich zachodzących procesów w organizmie. Dlatego też wyniszczająca dieta, zbyt duży wysiłek fizyczny w stosunku do odżywiania, niezdrowe jedzenie przyczynia się do zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Pozbawiamy się wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów.
Oczywiście okres może się nie pojawić, gdy zajdziemy w ciąże. Towarzyszyć temu będzie jednak kilka innych czynników, które mogą zwrócić naszą uwagę. Na przykład drażliwość i zmiany nastroju. Mogą wystąpić zawroty głowy i wymioty. Wrażliwość żołądka to bardzo często występujący objaw ciąży.
Obojętnie czym spowodowany, brak miesiączki zawsze martwi kobietę. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom i wizyty u ginekologa. Im szybciej zadziałamy, tym mniejsze ryzyko rozwoju różnych, ciężkich chorób.