Ospałość, zmęczenie, brak siły, bladość, siniaki… To tylko niektóre z symptomów, które mogą sygnalizować problem w organizmie. Tym problemem może być anemia. Warto przeprowadzać rutynowe badania krwi, które mogą zasygnalizować niedokrwistość. Jak z nią walczyć, jak się chronić i co robić, gdy pojawią się pierwsze symptomy? Oto wszystkie najważniejsze informacje o anemii, które musisz znać.
Jakie są objawy anemii?
Przede wszystkim jest to ciągłe zmęczenie i ospałość. Chora osoba nie ma na nic siły, ciągle chce się jej spać. Ma problemy z koncentracją, odczuwa zawroty głowy i ciężko jej się skupić na tym, co ktoś do niej mówi. Może również zapominać o różnych rzeczach i sytuacjach. Z widocznych symptomów mogą to być sińce pod oczami i bardzo blada cera. Również niepokojącym sygnałem jest wychodzenie siniaków nawet po lekkim uderzeniu. Osłabieniu ulegają włosy, kondycja skóry i paznokci. Cały organizm odczuwa braki w witaminach.
Anemia bardzo wyniszcza organizm i nas samych. Może nawet doprowadzić do depresji, gdyż nie mamy na nic siły, a jest to bardzo demotywujące. Często nie jesteśmy świadomi, że objawy, które u siebie zauważamy są spowodowane właśnie anemią. Warto więc regularnie poddawać się badaniom, bo choroba może naprawdę mieć tragiczne skutki.
Co powoduje anemię?
Wszystko bierze się z naszego stylu życia i diety. Ma to największy wpływ na kondycję, zdrowie i samopoczucie. Stres, przemęczenie i zła dieta są fundamentem prowadzącym do rozwoju anemii. Najczęściej wynika to ze zbyt małej ilości żelaza dostarczanej do organizmu. Ale nie tylko ten element jest istotny w funkcjonowaniu naszego organizmu. Dostarczanie witamin, składników odżywczych i minerałów jest konieczne, jeśli chcemy pozostać zdrowi i pełni sił. Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze. Najlepszymi źródłami żelaza są wszelkie rośliny strączkowe, mięso, szczególnie wątróbka i ryby.
Często zła dieta i niezdrowy tryb życia spowodowany jest pracą. Stres, brak czasu i odpoczynku doprowadza nas do stanu, w którym zapominamy o dbaniu o siebie. Nie możemy pozwolić, aby praca stała się ważniejsza od naszego zdrowia.
Anemia – diagnoza, leczenie, zwalczanie
Przede wszystkim musimy udać się do lekarza na morfologię krwi. To ona wykaże, czego brakuje nam w organizmie. Warto wykonywać takie badania systematycznie, a nie w momencie wystąpienia już pierwszych objawów. Jeśli będziemy regularnie poddawać się morfologii krwi możemy ubiec chorobę i zniwelować jej objawy w zarodku.
Lekarz może przepisać nam specjalne suplementy, które zawierają odpowiednią dawkę żelaza i innych witamin, których brakuje nam w organizmie. Same lekarstwa jednak nie wystarczą, trzeba zmienić swój cały styl życia. Odżywianie, więcej odpoczynku, mniej stresu – bez tego się nie obejdzie. Jeśli więc chcemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem to musimy zacząć prawdziwą rewolucję w stylu życia. Tylko to zapewni nam najlepsze efekty.