Tutaj jesteś

Zakażenie układu moczowego – jak walczyć i zapobiegać?

13 sierpnia, 2019 Lifestyle


Zakażenie układu moczowego to dolegliwość dotykająca w większości przypadku kobiet. Krępująca, męcząca i często nawracająca choroba może dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Jej leczenie i kuracja zapobiegawcza często wymaga dłuższego działania. Jednak można ją zwalczyć. Warto zapoznać się z poradami odnośnie sposobów leczenia i zapobiegania przyszłym nawrotom.

Jak wygląda zakażenie układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego to nic przyjemnego. Towarzyszy mu ból, pieczenie i dyskomfort. Odczuwa się ciągłą chęć oddania moczu, nawet jeśli pęcherz jest pusty. Przy korzystaniu z toalety pojawia się pieczenie. Występuje również ból w podbrzuszu.
Wszystko spowodowane jest przez drobnoustroje, czyli bakterie, które dostały się do układu moczowego. Dochodzi wtedy do zapalenia, czyli zakażenia. Nie jest to najgorsze stadium. Poważniejszy stan jest wtedy, kiedy bakterie dostaną się do nerki lub nawet obu narządów. Przemieszczają się przez moczowód, co może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Najczęściej do zakażenia doprowadza bakteria E. coli. Przedostaje się ona z odbytu do cewki moczowej, a z niej do pęcherza. Dzieje się tak w 90% przypadków zachorowań. Jest to niepowikłane zakażenie układu moczowego, które można w prosty sposób wyleczyć.

Jak leczyć zakażenie układu moczowego?

Jeśli występują u nas którekolwiek z objawów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj od razu będzie mógł nam pomóc i przepisać odpowiednie leki. Jeśli jednak choroba nawraca, będą potrzebne badania posiewowe. Ustalą one jaki rodzaj bakterii zaatakował układ moczowy.
Takie zakażenie leczy się lekami z odpowiednim składnikiem. Jest to furagina, inaczej nazywana furazydyna. Ma ona silne działanie bakteriobójcze. Zwalcza wiele szczepów bakterii występujących właśnie w okolicy układu moczowego. Jeśli to nie pomoże, wprowadza się antybiotyk. Wszystko zależy również, w jakim stadium jest choroba oraz czy kobieta nie jest w ciąży. Wtedy wybiera się indywidualną metodę leczenia.

Domowe sposoby na zakażenie układu moczowego

Aby ulżyć w bólu oraz szybciej wrócić do zdrowia można skorzystać z niektórych domowych sposobów na leczenie zakażenia układu moczowego. Najczęściej wykonuje się ziołowe nasiadówki lub kąpiele. Wystarczy zakupić rumianek, zaparzyć go i usiąść w gorącej, ale nie parzącej wodzie. Przez kilka minut robimy taką nasiadówkę, a poprawę i ulgę w bólu zauważymy praktycznie od razu. Rumianek ma właściwości bakteriobójcze, a także przeciwzapalne. Można również pić specjalne napary z właściwościami moczopędnymi. Oczywiście zaleca się również spożywanie wzmożonej ilości wody. Częste oddawanie moczu pozwoli szybciej pozbyć się niechcianych bakterii i oczyścić drogi układu moczowego.
Zakażenie może powodować naprawdę okropny dyskomfort, dlatego należy jak najszybciej działać już przy pierwszych objawach. Nie można pozwolić rozwinąć się chorobie. Im szybciej zaczniemy kurację, tym mniej bólu i dyskomfortu odczujemy. Dodatkowo unikniemy powikłań i gorszego stadium choroby. Dlatego nie zwlekajmy i od razu udajmy się do lekarza.

Odżywka do paznokci po hybrydzie

Redakcja e-Eurostyl

Redaktorzy E-eurostyl to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści dotyczące różnych dziedzin życia. Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych artykułów, które dostarczą Ci wartościowych informacji na temat zdrowia, urody, mody, zakupów oraz lifestyle’u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Odkryj swój styl z okularami w Rzeszowie