e-Eurostyl.pl

Moda, Uroda, Zakupu, Lifestyle

atłas
Moda

Gładki jak atłas – co to za tkanina?

Atłas – co to za tkanina?

Atłas bądź „atlas” z arabskiego oznacza „gładki”. Główna cecha tego materiału zawiera się w jego nazwie. Atłas to tkanina gładka, z jednej strony błyszcząca, z drugiej matowa. Tkanina ta wykonana jest tak zwanym splotem atłasowym z różnych surowców, najczęściej z przędzy bawełnianej, włókien wiskozowych bądź z naturalnego jedwabiu.

Jak wygląda materiał atłasowy?

Z trzech podstawowych splotów, czyli atłasowego, skośnego i płóciennego, to właśnie splot atłasowy szczególnie wyróżnia się strukturą. Z założenia jest splotem jednostronnym, po jednej stornie błyszczącym, po drugiej matowym. Tkanina atłasowa jest miękka i elastyczna. Zachowuje się tak ze względu na charakterystyczną budowę osnowy i wątku

Dlaczego atłas po jednej stronie błyszczy, a po drugiej jest matowy?

Osnowa i wątek to dwa terminy określające strukturalne podstawy tkanin. Są podstawowymi elementami w procesie tkania, odpowiadają za wygląd, wytrzymałość i elastyczność tkanin. Czym się różnią osnowa i wątek? W skrócie osnowa to „stacjonarna”, stała część tkaniny. Osnowa odpowiedzialna jest za wytrzymałość tkaniny. Jest to zestaw równoległych nici, trwałych i wytrzymałych, które naciąga się na krosno, żeby stworzyć „bazę”. Określeniem wątek natomiast nazywamy nici wplatane w poprzek, naprzemiennie nad i pod nićmi osnowy, tworząc rozmaite wzory i zdobienia. Wątek jest w tkaninie odpowiedzialny za efekty wizualne. A jak to wygląda w splocie atłasowym? Tkanina atłasowa charakteryzuje się dużą przewagą pokryć jednego układu (osnowy lub wątku). Dodatkowo długie przeploty i duże raporty sprawiają, że jeden układ całkowicie pokrywa długi układ. Dzięki temu właśnie jedna strona tkanin atłasowych może być miękka, gładka i lśniąca, podczas gdy druga pozostaje matowa.

Czy satyna i atłas to ten sam materiał?

Odnalezienie się w zawiłym i nierzadko splątanym świecie tkanin nie jest łatwo. Na szczęście przychodzimy z pomocą! A więc – czy satyna to to samo co atłas? Okazuje się, że satyna jest rodzajem atłasu. Ale nie jedynym. Jakie jeszcze są rodzaje atłasu?

Atłas zwykły – klasyczny, podstawowy. Może być wykonany z jedwabiu, ale też poliestru czy wiskozy. Charakteryzuje się dużą uniwersalnością – stworzymy z niego zarówno suknię jak i bieliznę czy dodatki.

Atłas duchesse – luksusowy, mięsisty i gęsty atłas godny każdej prawdziwej księżnej. Jest wytrzymały i odporny na zagniecenia, a jego wyjątkowy, elegancki połysk pięknie prezentuje się w wytwornej sukni ślubnej.

Atłas jedwabny – wykonuje się go z czystego jedwabiu, a więc jednego z najbardziej szlachetnych tworzyw. Jego wyjątkowo miękka delikatność sprawia, że idealnie sprawdza się do uszycia najbardziej ekskluzywnych kostiumów czy dodatków.

Atłas jedwabno-wiskozowy – kolejna odmiana znanej nam już tkaniny. Dzięki unikatowemu połączeniu szlachetnego jedwabiu i praktycznej wiskozy (bądź innych sztucznych tkanin) powstaje tkanina błyszcząca i miękka, a jednocześnie przystępna cenowo.

Atłas satynowy – a co z satyną? Okazuje się, że jest to po prostu kolejna odsłona atłasu. Atłasy satynowe charakteryzują się lekkością i miękkością, dzięki czemu chętnie wybierane są jako podstawowy materiał do tworzenia bielizny, szlafroków czy pościeli. Ich głównym znakiem rozpoznawczym jest wyraźnie jedwabiste wykończenie z jednej strony, podczas gdy druga strona pozostaje delikatnie matowa.

Co można uszyć z atłasu?

Samo słowo „atłas” przywodzi na myśl elegancję, klasę, miękkość i luksusowy połysk. Z atłasu uszyć możemy oczywiście klasyczne suknie ślubne, ale też suknie i kostiumy wieczorowe. Możemy wykorzystać go do stworzenia oryginalnych dodatków czy ozdób – na przykład pasujących dekoracji stołu, krzeseł czy kwietnych bukietów. Ale na tym możliwości wykorzystania atłasu się nie kończą. Atłas możesz też wykorzystać do uszycia zmysłowej piżamy, koszuli nocnej albo bielizny, ale też szlafroku albo pościeli. Co daje atłas? Oprócz błyszczącego efektu eleganckiego luksusu atłasowy materiał sprawia, że poczujesz się miękko i wygodnie. To jak, podejmiesz się atłasowego wyzwania?

Materiał zewnętrzny